Menu

Wycieczki maanameczki

Zwiedzanie drewnianych kościółków na rowerze, górskie wyprawy czyli wycieczki maanameczki

Kościół w Wachowie

maanameczka

Drewniany kościół w Wachowie p.w św. Wawrzyńca jest oddalony od Kluczborka około 25 km. Pojechaliśmy tam z naszą dobrą znajomą. Była ciekawa naszych wycieczek rowerowych, więc zaprosiliśmy Ją na jedną z nich. Aby dotrzeć do kościółka na czas i móc go zwiedzić musieliśmy już o 6 rano być gotowi do drogi. Był już wrzesień, to o tej wczesnej  porze było jeszcze ciemno. Nasza koleżanka wstawiła się w umówionym miejscu punktualnie, ale z pewnymi wątpliwościami. Nie wytrzymała i wypaliła " Gdzie Ty mnie ciągniesz przecież jest ciemno i bardzo wcześnie, kto to widział wstawać w niedzielę z własnej woli tak wcześnie". Jednak szybko się rozjaśniło, zaświeciło słońce i humory nam się poprawiły. Najważniejsze, że w sumie była bardzo zadowolona z naszej wycieczki.

Pierwsze wzmianki o kościółku w Wachowie pochodzą z 1408 roku. Budowla opisana jest jako stara, 20 łokci długa, 10 łokci szeroka z dwoma dzwonami bez żadnego tabernakulum o trzech oknach. Ówczesny proboszcz uznał, że świątynia jest zbyt ciasna i stara. Wcześniejsze dokumenty dotyczące wachowskiego kościoła nie zachowały się, ale musi być pewne, że świątynia ta istniała  150 lat wcześniej, ponieważ nie byłaby wspominana jako stara. Dopiero w 1706 roku wybudowano nowy, większy kościół. Dokładne przyczyny budowy nowego kościoła nie są znane. Stara budowla była zbyt ciasna lub uległa zniszczeniu. Po II wojnie światowej przeprowadzono gruntowny remont kościoła. Podczas wymiany podłogi 1984 roku odkryto pod świątynią stare cmentarzysko oraz dokument pisany starym niemieckim gotykiem opisujący wymianę podłogi z 1860 roku.

Wnętrze kościoła charakteryzuje się kolebkowym sklepieniem w prezbiterium i płaskim w nawie z dekoracją kasetonową. Wzrok przyciąga polichromia w owych kasetonach przedstawiająca sceny z życia św. Wawrzyńca. Ołtarz główny jest barokowy z rzeźbami św. Jana Ewangelisty, Jakuba i trzech Aniołów, a w ołtarzu bocznym króluje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Kopia została przywieziona przez pielgrzymów. Ołtarze boczne i ambona pochodzą z XVIII wieku. Moją uwagę przykuła chrzcielnica z wyrzeźbioną znaną sceną Chrztu w Jordanie. Pisałam wcześniej, że nie widziałam w żadnym kościółku sobót, a tu proszę kościół w Wachowie otoczony jest sobotami.

Ołtarz główny.

Ołtarz boczny.

Polichromia na sklepieniu w prezbiterium. Apoteoza św. Wawrzyńca z XVIII wieku.

Piękna rzeźbiona chrzcielnica.

Polichromia w nawie kościoła. Sceny z życia św. Wawrzyńca.


© Wycieczki maanameczki
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci