Menu

Wycieczki maanameczki

Zwiedzanie drewnianych kościółków na rowerze, górskie wyprawy czyli wycieczki maanameczki

Kościółek w Rożnowie

maanameczka

Rożnów wieś oddalona od Kluczborka około 16 km.Tym razem jedziemy tam całą rodziną. A po co tam jedziemy? Po nic innego jak zwiedzić kolejny drewniany kościółek.

Wzmiankowany w 1376r. Obecny z 1788 r. odnowiony w 1930 r.Od roku 1945 katolicki pod wezwaniem św.Apostołów Piotra i Pawła, usytuowany wśród starych drzew. Wieża kościoła o ścianach szalowanych, nakryta hełmem baniastym z latarnią. Najpiękniejszy ołtarz główny tryptyk gotycki pochodzący z końca XV wieku.Rzeźbiony z malowanymi rewersami skrzydeł.W części środkowej Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus w otoczeniu św.bpa Mikołaja i św. Michała Archanioła. Na skrzydłach św. Piotr i św. Katarzyna, Jan Ewangelista i Helena, Apolonia i Paweł, Barbara i Bartłomiej, na rewersach skrzydeł Zwiastowanie. Organy i ambona rokokowa.Ogrodzenie wokół kościoła drewniane ze stylową bramą.

Naprawdę warto zwiedzić ten kościółek.


Największą ciekawostką jest to, że obok kościoła stoi piramida grobowiec.Zbudowali ją w 1780 roku von Ebenowie, właściciele tutejszych dóbr. Wzniesiony przez nich grobowiec jest miniaturą egipskich piramid.Zakładali, że specyficzna aura budowli sprawi, że po śmierci ich ciała ulegną mumifikacji.

Ciekawostką jest również to, że projektantem grobowca jest sam Karl Langhaus.To on zaprojektował Bramę Brandenburską w Berlinie.

Kilka lat temu naukowcy z Wrocławia przeprowadzili ekshumację szczątków pochowanych w piramidzie arystokratów.Na szczęście piramida została zabezpieczona przed chuliganami, którzy ją plądrowali. Jest to zabytek unikatowy w skali kraju.


 


© Wycieczki maanameczki
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci